Skip to content

120 Waverly PlTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block1755
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
17%
Improvement Value:$135,700
83%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+6.7%
2024$5,400+229.0%
2023$1,641-6.3%
2022$1,752+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft1,559DeedBook 6444, Page 1423Recorded6/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3409, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1920