Skip to content

105 Parker PlTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2012

Property Information

Block1756
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
23%
Improvement Value:$84,300
77%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859+6.7%
2024$3,617+1.2%
2023$3,573-6.3%
2022$3,814+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$84,500
DeedBook 3592, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1920