Skip to content

222 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block1749
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
24%
Improvement Value:$76,500
76%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,549+6.7%
2024$3,326+1.2%
2023$3,286-6.3%
2022$3,507+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2400, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1920