Skip to content

119 Parker PlTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1756
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
24%
Improvement Value:$81,200
76%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,753+6.7%
2024$3,518+1.2%
2023$3,475-6.3%
2022$3,709+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6225, Page 488Recorded8/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6164, Page 766

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 4900, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 2214, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1920