Skip to content

627 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block1878
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
17%
Improvement Value:$102,100
83%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,335+6.7%
2024$4,063+1.2%
2023$4,013-6.3%
2022$4,284+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$136,500

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6199, Page 299Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6186, Page 1892Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6186, Page 1887Recorded1/27/2014

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4139, Page 273

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 2269, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1925