Skip to content

1313 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1838

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block1757
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
20%
Improvement Value:$138,700
80%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+7.0%
2024$5,451+1.3%
2023$5,382-6.6%
2022$5,762+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2451, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1838