Skip to content

1373 Nottingham Way

Trenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block1757
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
18%
Improvement Value:$127,300
82%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,469+6.7%
2024$5,126+1.2%
2023$5,064-6.3%
2022$5,406+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4431, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2496, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1930