Skip to content

1333 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1940

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block1757
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
20%
Improvement Value:$102,100
80%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,497+6.7%
2024$4,215+1.2%
2023$4,164-0.7%
2022$4,194+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,443DeedBook 6414, Page 916Recorded9/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940