Skip to content

1353 Nottingham Way

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block1757
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
16%
Improvement Value:$151,000
84%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,304+6.7%
2024$5,909+1.2%
2023$5,838-2.4%
2022$5,981+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,928DeedBook 6393, Page 1931Recorded1/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920