Skip to content

107 Chewalla BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block1764
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
28%
Improvement Value:$132,200
72%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+6.7%
2024$6,025+1.2%
2023$5,952-6.3%
2022$6,353+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 5982, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4339, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$139,500
DeedBook 3836, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1927