Skip to content

355 Miller AveTrenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2011

Property Information

Block2119
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page158

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
28%
Improvement Value:$151,600
72%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+6.7%
2024$6,953+1.2%
2023$6,869-3.3%
2022$7,100+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 2890, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1926