Skip to content

1644 Richmond AveTrenton, NJ 08619

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block1765
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
DescriptionG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
78%
Improvement Value:$14,100
22%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,259+6.7%
2024$2,117+1.2%
2023$2,092-6.3%
2022$2,233+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4956, Page 63