Skip to content

13 Harwick DrTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block1779
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
46%
Improvement Value:$98,700
54%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+6.7%
2024$6,008+1.2%
2023$5,935+1.9%
2022$5,826+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4370, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 2930, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1950