Skip to content

2559 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2012

Property Information

Block1786
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,570
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
32%
Improvement Value:$349,000
68%
Total Assessment$515,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,166+6.7%
2024$17,027+10.9%
2023$15,359+1.9%
2022$15,077+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 3682, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1968