Skip to content

2525 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block1786
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
22%
Improvement Value:$167,600
78%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+6.7%
2024$7,082+1.2%
2023$6,996+1.9%
2022$6,867+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$96,000
Sq Ft1,592DeedBook 6412, Page 802Recorded8/31/2020

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 5029, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4693, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2540, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1925