Skip to content

229 Crescent AveTrenton, NJ 08619

Built 1947

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 2, 1987

Property Information

Block1796
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
32%
Improvement Value:$173,100
68%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,969+6.7%
2024$8,406+1.2%
2023$8,304+1.9%
2022$8,152+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2420, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1947