Skip to content

120 Elmore AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block1801
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$129,600
62%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+6.6%
2024$6,930+1.2%
2023$6,846+1.9%
2022$6,720+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955