Skip to content

156 Erie Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block1804
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
35%
Improvement Value:$137,300
65%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+6.7%
2024$6,930+1.2%
2023$6,846+1.9%
2022$6,720+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6184, Page 1008Recorded12/16/2013

Property Sale

SaleMulti
$134,300
DeedBook 2369, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1984