Skip to content

309 Eaton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block1804
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
47%
Improvement Value:$85,300
53%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,638+6.7%
2024$5,285+1.2%
2023$5,221+1.9%
2022$5,125+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft952DeedBook 6544, Page 1455Recorded12/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1957