Skip to content

2841 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block1807
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
25%
Improvement Value:$191,600
75%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,954+6.7%
2024$8,393+1.2%
2023$8,291+6.5%
2022$7,783+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,848DeedBook 6594, Page 790Recorded6/18/2025

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,848DeedBook 6488, Page 1771Recorded6/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2847, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1920