Skip to content

544 State Hwy 33Trenton, NJ 08619

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block1807
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,925
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
31%
Improvement Value:$605,200
69%
Total Assessment$876,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,877+6.7%
2024$28,941+1.2%
2023$28,590+6.5%
2022$26,838+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920