Skip to content

62 Shady LaTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 11, 2006

Property Information

Block1807
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,499
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
34%
Improvement Value:$129,300
66%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+6.7%
2024$6,484+1.2%
2023$6,405+6.5%
2022$6,013+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5449, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$128,200
DeedBook 2625, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1948