Skip to content

3008 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block1811
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2SF-2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,208
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
21%
Improvement Value:$251,800
79%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,249+6.7%
2024$10,543+1.2%
2023$10,416+6.5%
2022$9,777+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft3,208DeedBook 6565, Page 1040Recorded8/16/2024

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 3904, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1940