Skip to content

340 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block1811
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
34%
Improvement Value:$149,100
66%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,933+6.7%
2024$7,435+1.2%
2023$7,345+6.5%
2022$6,895+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6289, Page 635Recorded6/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 2996, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1950