Skip to content

5 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block1830
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,233
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
40%
Improvement Value:$125,500
60%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+6.7%
2024$6,887+1.2%
2023$6,803+6.5%
2022$6,386+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5171, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$125,900
DeedBook 3382, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1955