Skip to content

407 Daniels AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block1812
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
40%
Improvement Value:$116,600
60%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+6.7%
2024$6,424+1.2%
2023$6,347+6.5%
2022$5,958+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5495, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1952