Skip to content

431 Daniels AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block1812
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
39%
Improvement Value:$121,200
61%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.7%
2024$6,576+1.2%
2023$6,497+6.5%
2022$6,098+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 6347, Page 1417Recorded11/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6105, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1950