Skip to content

33 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block1816
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
35%
Improvement Value:$165,700
65%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+6.7%
2024$8,376+1.2%
2023$8,275+6.5%
2022$7,768+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 6370, Page 880Recorded6/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5951, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3171, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1960