Skip to content

88 Nancy DrTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block1814
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
46%
Improvement Value:$95,900
54%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+6.7%
2024$5,876+1.2%
2023$5,805+6.5%
2022$5,449+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft885DeedBook 6187, Page 1049Recorded2/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2118, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1951