Skip to content

30 Stockton St

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block1820
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
29%
Improvement Value:$212,700
71%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,502+6.7%
2024$9,843+1.2%
2023$9,724+6.5%
2022$9,128+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,218DeedBook 6179, Page 1280Recorded9/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$343,500
DeedBook 4575, Page 9

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 2593, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1985