Skip to content

1 Grant Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block1921
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
40%
Improvement Value:$131,000
60%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+6.9%
2024$6,993+1.3%
2023$6,906-3.4%
2022$7,147+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 4806, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 4398, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$146,500
DeedBook 3283, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2451, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1984