Skip to content

47 Birtin AveTrenton, NJ 08619

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 1993

Property Information

Block1825
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
47%
Improvement Value:$82,900
53%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+6.7%
2024$5,149+1.2%
2023$5,087+6.5%
2022$4,775+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935