Skip to content

32 Birtin AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$66,500
Last Sale Date
Sep 25, 1981

Property Information

Block1825
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
36%
Improvement Value:$132,300
64%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+6.9%
2024$6,564+1.3%
2023$6,482+6.8%
2022$6,069+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 2171, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1955