Skip to content

2899 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block1825
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
26%
Improvement Value:$191,500
74%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+6.7%
2024$8,502+1.2%
2023$8,399+6.5%
2022$7,884+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6191, Page 58Recorded4/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5721, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4260, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1948