Skip to content

2907 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1920

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block1825
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
30%
Improvement Value:$150,400
70%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573+6.7%
2024$7,098+1.2%
2023$7,012+6.5%
2022$6,582+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6301, Page 71Recorded9/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 6150, Page 384

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 6131, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1920