Skip to content

2929 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block1825
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
30%
Improvement Value:$147,500
70%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+6.7%
2024$6,916+1.2%
2023$6,833+6.5%
2022$6,414+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920