Skip to content

3009 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block1825
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
23%
Improvement Value:$210,700
77%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666+6.7%
2024$9,060+1.2%
2023$8,950+6.5%
2022$8,402+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$461,000
Sq Ft2,608DeedBook 6596, Page 164Recorded7/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 2584, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1930