Skip to content

235 Lander DrTrenton, NJ 08619

Built 1954
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block1825
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
43%
Improvement Value:$92,900
57%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,315+6.5%
2022$4,990+2.3%
2021$4,879+0.6%
2020$4,851+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft868DeedBook 6579, Page 69Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft868DeedBook 6490, Page 1345Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6236, Page 1190Recorded12/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1954