Skip to content

269 Evergreen AveTrenton, NJ 08619

Built 1966

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block1825
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
28%
Improvement Value:$176,100
72%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+6.7%
2024$8,043+1.2%
2023$7,945+6.5%
2022$7,458+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4029, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1966