Skip to content

262 Lander Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block1826
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
28%
Improvement Value:$190,700
72%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+6.7%
2024$8,733+1.2%
2023$8,627+6.5%
2022$8,099+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 6216, Page 1898Recorded4/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2516, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1961