Skip to content

14 Sanbert Cir

Trenton, NJ 08690

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block1816
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,200
40%
Improvement Value:$144,800
60%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,493+6.7%
2024$7,960+1.2%
2023$7,864+6.5%
2022$7,382+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,210DeedBook 6578, Page 1359Recorded12/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5257, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1970