Skip to content

1060 State Hwy 33

Trenton, NJ 08690

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$449,500
Last Sale Date
Feb 5, 1992

Property Information

Block1828
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage576
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,000
57%
Improvement Value:$339,000
43%
Total Assessment$782,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,558+6.7%
2024$25,829+1.2%
2023$25,517+6.5%
2022$23,953+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$449,500
DeedBook 2594, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1960