Skip to content

17 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block1830
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
37%
Improvement Value:$137,700
63%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+6.7%
2024$7,257+4.9%
2023$6,919+6.8%
2022$6,479+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft1,362DeedBook 6451, Page 343Recorded8/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955