Skip to content

18 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1900

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Jan 28, 2014

Property Information

Block1830
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,151
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
32%
Improvement Value:$160,000
68%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+6.7%
2024$7,726+1.2%
2023$7,632+6.5%
2022$7,164+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft2,151DeedBook 6187, Page 1715Recorded2/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900