Skip to content

57 Hartman DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block1830
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
37%
Improvement Value:$138,400
63%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+10.5%
2024$7,043+1.3%
2023$6,955+6.8%
2022$6,513+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,383DeedBook 6566, Page 1023Recorded8/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2173, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1955