Skip to content

25 Jericho DrTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block1834
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
41%
Improvement Value:$126,500
59%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+6.7%
2024$7,082+1.2%
2023$6,996+6.5%
2022$6,567+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,092DeedBook 6375, Page 7Recorded7/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6118, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1962