Skip to content

144 Herbert AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block1835
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
32%
Improvement Value:$159,100
68%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+6.7%
2024$7,759+1.2%
2023$7,665+10.4%
2022$6,945+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 6394, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2872, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1960