Skip to content

128 Jarvie DrTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 16, 2002

Property Information

Block1950
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
31%
Improvement Value:$188,600
69%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,571+6.7%
2024$8,971+1.2%
2023$8,862+6.5%
2022$8,319+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4380, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2893, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1950