Skip to content

48 Hirsch AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block1837
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
41%
Improvement Value:$115,100
59%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875+6.7%
2024$6,444+1.2%
2023$6,366+6.5%
2022$5,976+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
Sq Ft1,116DeedBook 6406, Page 692Recorded6/18/2020

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 3435, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1955