Skip to content

130 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1860

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block1839
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
29%
Improvement Value:$188,400
71%
Total Assessment$264,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,332+6.7%
2024$8,746+1.2%
2023$8,640+6.5%
2022$8,111+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,091DeedBook 6389, Page 1697Recorded12/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3212, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1860